Jak przytulanki wpływają na rozwój dziecka 0

Dla większości dzieci, pierwszy związek, który rozwijają poza rodziną nie jest z nauczycielem lub opiekunką, ale z ulubioną przytulanką. Miękkie pluszaki – zwierzaki zapewniają dzieciom towarzystwo i komfort. Są dla dziecka doskonałą widownią, zachęcającą do kontaktu i uważną. Dzięki miękkim zabawkom – przytulankom dzieci trenują różnego rodzaju umiejętności: mówią do nich, uczą je, opiekują się nimi, jednocześnie powtarzając wszystko, czego nauczyły się przez obserwację.

SOCJALIZACJA

Pluszowe zwierzątka to coś więcej niż tylko zabawki. Bawiąc się pluszakami budują swoje pierwsze relacje. Dzieci uczą się poprzez zabawę, w której to nadają swoim pluszakom cechy osobowe, imiona i przypisują charakterystyczne cechy charakteru. Dzięki takim zabawom i odgrywanym relacjom dzieci uczą się, jak dbać o kogoś poza sobą, jak empatyzować z jego uczuciami i jak się dzielić. Te pierwsze relacje są potrzebnym treningiem zanim dziecko wkroczy w świat realnych interakcji.


NAUKA MOWY I JĘZYKA

Ponad to, miękkie pluszaki są świetnymi słuchaczami! Dzieci, chętnie „rozmawiają” ze swoimi przytulankami, ćwicząc swoje słownictwo, testując nowo poznane słowa i nabierając pewności siebie w komunikacji słownej. Zwierzątko przytulanka może również stać się powiernikiem pierwszych sekretów dziecka. Te rozmowy na niby są również doskonałym sposobem , aby dzieci rozwijały umiejętność wyrażania emocji i ugłaśniania swoich myśli.

KOMFORT I POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Dziecko może uzyskać znaczne pocieszenie po prostu głaszcząc i czując pluszowego zwierzaczka. Dotykanie ich miękkiego futerka, trzymanie blisko i przytulanie może znacząco obniżyć przeżywany stres związany z nową, obcą sytuacja. Zabawka do której dziecko jest już przywiązane przywraca poczucie bezpieczeństwa i pomaga w nabraniu odwagi w nowych sytuacjach, np. pierwszych dniach w żłobku czy przedszkolu. Ze swoim najlepszym przyjacielem w dłoniach dziecko nie będzie czuło się tak samotne, a nieznana dotąd sytuacja nagle stanie się o wiele mniej straszna.

WYOBRAŹNIA I NIEZALEŻNOŚĆ

Dzieci mogą grać ze swoimi wypchanymi przyjaciółmi w nieskończoną liczbę gier i zabaw. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Miękkie pluszaki mogą być księżniczkami lub super bohaterami i razem z dzieckiem wyruszać na podbój wielkich przygód. Zabawy wyobrażeniowe są niezbędne dla rozwoju dziecka, gdyż to właśnie poprzez nie zaczyna ono rozumieć świat. Zabawy w odgrywanie ról umożliwiają dzieciom odzyskanie poczucia kontroli i zdobycia niezależności. Często w zabawie maluchy przyjmują rolę nauczyciela lub trenera, której to roli nie mogą doświadcz w inny sposób. W realnym świecie to one są uczone i zależne od decyzji dorosłych. Z pomocą miękkich maskotek ich wyobraźnia generuje poczucie niezależności i odwrotnie.

Trudno przecenić znaczenie zabawy, podobnie jak miękkich zabawek, które jej towarzyszą. Wypchany piesek, czy miś może być najlepszym powiernikiem, rówieśnikiem, nauczycielem, płaszczem bezpieczeństwa i zapewniać dziecku nieskończone godziny nieoceniającego towarzyszenia. Ta relacja kształtuje tak istotne umiejętności społeczne, jak troska i dzielenie się, i torują drogę do dzieciństwa szczęśliwego, pełnego nadziei i poczucia bezpieczeństwa.

W sklepie internetowym Lidibrii Edukacja i Terapia znajdziesz szeroki wybór maskotek przytulanek dla dzieci i nie tylko

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Najchętniej kupowane zabawki edukacyjne
Rysuj oburącz! Zestaw 5 szt. podwójnych tablic
Rysuj oburącz! Zestaw 5 szt. podwójnych tablic
579,00 zł 470,73 zł
Wędkowanie gra zespołowa XXL
Wędkowanie gra zespołowa XXL
598,00 zł 486,18 zł
Duża gra podłogowa cukierki XXL
Duża gra podłogowa cukierki XXL
567,00 zł 460,98 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl