Jak zwiększyć motywację? 8 sposobów 0
8 szybkich sposobów na poprawę motywacji u dzieci

Umiejętności motywowania się do działania jest niezwykle ważna, gdyż przydaje się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Choć nie jest za późno na pracę nad motywacją do nauki nawet wtedy gdy dzieci już uczęszczają do szkoły, to warto wdrażać poniższe wskazówki już od wieku przedszkolnego.

Motywacja może być zewnętrzna (oparta na ocenach) i wewnętrzna (oparta na wewnętrznej potrzebie dokonania, poznania czegoś). Oczywiście dążymy do tego, aby w dziecku ukształtować motywację wewnętrzną, pokazując mu znaczenie danej wiedzy dla niego, korzyści jakie może z niej dla siebie uzyskać oraz możliwy cel do osiągnięcia. Motywacja wewnętrzna będzie silniejsza i bardziej odporna na napotykane trudności.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby utrzymać motywację dzieci do nauki, a nawet najmniejszy krok może zrobić różnicę w przebiegu ich edukacji.

1. Zachęcaj do czytania:

Czytanie to wspaniałe hobby, które pozwala dziecku wkroczyć w zupełnie nowy świat. Możesz zachęcić do czytania wypełniając swój dom książkami, czasopismami, gazetami, a także wystrojem ze słowami na nich (tapety, cytaty motywacyjne na ścianie). Czytanie zaczynamy od czytania dziecku, najlepiej już w okresie niemowlęcym. Kolejnym krokiem jest czytanie na zmianę z dzieckiem gdy nauczy się ono już czytać, a następnie ustalenie czasu i kolejności czytania poszczególnych osób w rodzinie. Rodzinny czas czytania może być spędzony na wspólnym czytaniu jednej historii, lub każdy może czytać swoją własną książkę po cichu. Pozwól dziecku wybrać książkę, która je zainteresuje.

2. Nauka przez zabawę:

Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez zabawę, a różne zabawki i gry pozwalają im odkrywać świat. Chcesz dostarczyć zabawki, które zachęcają do nauki i pomagają dziecku rozwijać i zwiększać swoje umiejętności, takie jak zestaw klocków. Twoje dziecko może liczyć liczbę klocków w zestawie lub może wykorzystać swoje umiejętności rozwiązywania problemów podczas budowania wieży.


3. Omawianie lekcji:

Zamiast pytać dziecko o jego wyniki testów i oceny, zapytaj je, czego nauczyło się w szkole. Dziecko może ująć lekcję własnymi słowami i przypomnieć sobie, czego nauczyło się tego dnia. Młodsze dziecko może chętnie opowiedzieć jak fajna była zabawa w liczenie, w którą grało, a starsze o eksperymencie, który przeprowadziło na zajęciach z przedmiotów ścisłych.

4. Pomagaj w organizacji pracy:

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jaki byłby najlepszy system organizacyjny dla jego pracy w szkole i odrabiania zadań domowych. Pamiętaj, aby zapytać dziecko o zdanie jaki system jest skuteczny dla niego, zamiast narzucać gotowe rozwiązania. Uczeń uzyska poczucie kontroli nad swoimi zadaniami, jeśli będzie korzystało z systemu, który jemu odpowiada.


5. Sprawdzaj:

Regularnie sprawdzaj, czy dziecko nie czuje się przytłoczone pracą. Jeśli czuje się przeciążone lub zestresowane, rozmawiaj z nim, aby znaleźć rozwiązanie, które zmotywuje je do uporania się z każdym zadaniem.


6. Świętujcie osiągnięcia:

Cieszcie się z sukcesów bez względu na to, jak są duże lub małe. Możesz nagrodzić dziecko godziną telewizji po pracy nad dwiema stronami zadań z matematyki lub zabrać je na lody, gdy skończy pisać wypracowanie. Oferowanie pozytywnych wzmocnień za każdym razem, gdy dziecko ukończy wyzwanie, zmotywuje je do podjęcia kolejnego wyzwania.

Zabawki i pomoce do nauki matematyki


7. Skup się na ich mocnych stronach:

Twoje dziecko może nie dostać wysokiej oceny ze sprawdzianu matematycznego ale napisał najlepsze wypracowanie z języka polskiego w swojej klasie.

Skup się na jego mocnych stronach, wykorzystując odpowiednie pomoce i zabawki, które wspierają zdolności.

Zrozum siebie i poznaj własne emocje


8. Podziel się tym, czego się nauczyłeś:

Kiedykolwiek nauczysz się nowego przepisu, porady ogrodniczej lub faktu o swoim mieście, podziel się tym z dzieckiem. To pokazuje dziecku, że nauka nie ogranicza się do pracy w szkole i że istnieje cały świat wskazówek i faktów, które można zdobyć w codziennym życiu.

Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać motywację dziecka do nauki, czy to pomagając mu w organizacji, czy też zachęcając do podzielenia się swoją opinią na jakiś temat. Najważniejszą korzyścią będzie to, gdy Twoje dziecko zobaczy, że nauka może być ekscytującym doświadczeniem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Najchętniej kupowane zabawki edukacyjne
Pacynki Czerwony Kapturek
Pacynki Czerwony Kapturek

59,00 zł

47,97 zł

Lateralizacja - zestaw prób do badania lateralizacji
Lateralizacja - zestaw prób do badania lateralizacji

219,00 zł

178,05 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl