Zabawki wspierające rozwój funkcji słuchowych
W kategorii tej znajdują się zabawki i gry, które uwrażliwią i pobudzą słuch dziecka do prawidłowego odbioru i przetwarzania bodźców dźwiękowych, w tym mowy. Narzędzia te przydadzą się w prowadzeniu zajęć nacelowanych na wykrywanie dźwięków, zapamiętywanie i naukę koncentracji uwagi słuchowej, a także na wzmacnianie resztek słuchowych w przypadku głębszego niedosłuchu. Dużą popularnością cieszą się memory słuchowe i bingo dźwiękowe. Obie te pomoce mobilizują dziecko do aktywnego słuchania i rozwijają dowolną uwagę słuchową. Dzięki takim zabawom dziecko uczy się świadomie kierować swoją koncentracją i odsiewać szum informacyjny.



Trening słuchowy dla kogo?
Treningi słuchowe są potrzebne niejednokrotnie nie tylko dla dzieci z uszkodzonym słuchem fizjologicznym, ale także z trudnościami w przetwarzaniu dźwięków na poziomie centralnym. Mamy do czynienia ze zjawiskiem zaburzeń przetwarzania słuchowego (CAPD - central auditory perception disorder), które obrazowo można podsumować: "słucha, ale nie słyszy". Dla takich osób może być trudne wyłapanie i zrozumienie mowy w szumie, mogą mieć trudność w skupieniu uwagi na komunikatach słownych, czy nawet braku zrozumienia złożonych poleceń. Dziecko z zaburzeniami przetwarzania słuchowego dobrze zareaguje na zabawki dźwiękowe, stymulujące funkcje słuchowe. Z dziećmi można bawić się w zapamiętywanie i powtarzanie kolejności dźwięków, zabawy na sygnał, czy rozpoznawanie popularnych dźwięków z otoczenia, np. dźwięki sprzętów domowych, dźwięki ulicy w mieście, dźwięki na farmie.
Dziecko słabosłyszące po diagnozie niedosłuchu wymaga dopasowania właściwego aparatu słuchowego bądź też wszczepienia implantu ślimakowego, a następnie systematycznej rehabilitacji słuchu. W zależności od stopnia wady słuchu terapia słuchowa dzieje się spontanicznie i niejako "przy okazji" (lekki ubytek) bądź też stanowi większy wysiłek i wymaga stworzenia wielospecjalistycznego programu wychowania słuchowo - werbalnego.