Dysleksja jest zaburzeniem neurorozwojowym (opóźnienie w rozwoju mowy, rozwoju motorycznym oraz trudności w kontaktach społecznych) o podłożu językowym. Jest zazwyczaj powiązana z zaburzeniami w rozwoju zdolności fonologicznych dziecka. Towarzyszą jej zazwyczaj trudności w nabywaniu języka oraz prawidłowej komunikacji społecznej.
Profilaktyka dysleksji
Ryzyko dysleksji występuje wówczas, gdy dziecko ma doświadczenie nieprawidłowej ciąży, porodu lub widoczne deficyty w rozwoju psychoruchowym. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja terapeutyczna zwiększa szanse na zapobieżenie trudnościom szkolnym w przyszłości.
Lateralizacja - zestaw prób do badania lateralizacji

Zestaw prób diagnostycznych do oceny lateralizacji funkcji ruchowych. Do wykorzystania na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Badanie odbywa się w formie zabawy. Załączono szczegółowe instrukcje oraz program komputerowy z opisem typu lateralizacji oraz wskazówkami do dalszej pracy z dzieckiem. Wykonane z drewna.
Dostępność: Mała ilość
Wysyłka w: 5 dni
Nożyczki Dual Control dla leworęcznych

Nożyczki z podwójnymi uchwytami dla lepszej kontroli. Przeznaczone do pracy terapeutycznej i wspomagającej rozwój. Wymiary ostrza:45 mm
Dostępność: Duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Poznajemy strony: prawo-lewo

Gra wprowadza dzieciom pojęcia prawej i lewej strony za pomocą kart pokazujących osobę widzianą z przodu i z tyłu. Polecana szczególnie dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji oraz trudności szkolnych. Wymiary pudełka: 24 x 18 x 5 cm
Dostępność: Mała ilość
Wysyłka w: 5 dni
Przygotowanie do nauki pisania - zestaw do dziurkowania: tablica + szydło 4 szt

Zestaw przygotowujący dłoń dziecka do nauki pisania: tabliczka do przypinania wzorów oraz szydło (4 sztuki). Dodatkowo 4 karty z wzorami. Do pobrania wzory do dziurkowania, które można wydrukować.
Dostępność: chwilowo niedostępny
Taca + tablica + piasek - zestaw multisensoryczny przygotowujący do nauki pisania

Wielofunkcyjny zestaw składający się z tablicy, tacy oraz piasku. Do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej, przygotowujący do nauki pisania. Wymiary tacki : 30 x 22,8 cm
Dostępność: Duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Dysleksja rozwojowa przyczyny
U podłoża dysleksji rozwojowej leżą: opóźnienie rozwoju ruchowego, oraz rozwoju percepcji wzrokowej, słuchowej oraz współdziałania ze sobą tych obszarów w organizmie dziecka (integracji percepcyjno - motorycznej). Dysleksja rozwija się też w efekcie opóżnienia rozwoju mowy i języka, różnych rodzajów pamięci: wzrokowej, słuchowej i ruchowej. Istotne znaczenie ma także lateralizacja, czyli wyodrębnienie się dominującej strony ciała u dziecka, które powinno mieć miejsce maksymalnie do 4 roku życia. Opóźnienie w ustaleniu lateralizacji stanowi ryzyko powstania dysleksji rozwojowej. Z opóźnieniem lateralizacji często współwystępują: zaburzenia orientacji w schemacie ciała oraz przestrzeni. Dzieci takie wyglądają na niezgrabne ruchowo, jakby "nie czują" swojego ciała, są nadruchliwe i poszukują bodźców pochodzących z ruchu: podskoków, obrotów, bujania.
Wśród czynników, które powodują zaburzenia w uczeniu się znajdują się min. dziedziczenie, zmiany anatomiczne i zaburzenia fizjologiczne układu nerwowego, spowodowane nieprawidłowym przebiegiem ciąży i porodu. Niezwykle ważne jest podjęcie szybkiej interwencji terapeutycznej, celem zapobieżenia pogłębiania się zaburzenia i trudności w funkcjonowaniu dziecka.
Objawy dysleksji rozwojowej
Specyficzne trudności w pisaniu i czytaniu można zaobserwować dopiero w szkole. Jednak ryzyko dysleksji ujawnia się już wcześniej, w okresie przedszkolnym. Dzieci, u których może w późniejszym czasie wystąpić dysleksja to dzieci z:
-
-
-
-
-
-
-
-
-