Zabawki dla szkół będą przydatne min. w świetlicy szkolnej, w gabinecie pedagoga i psychologa, w kącikach ciszy na szkolnych korytarzach.
Zabawki dla świetlicy
W świetlicy szkolnej doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju puzzle, układanki edukacyjne, typu sudoku matematyczne, klocki z tabliczką mnożenia, układanki literowe, mozaiki, a także gry planszowe i zespołowe, np. scrabble, chińczyk, czy też gry karciane Duo, Piotruś. Dla młodszych dzieci (6-9 lat) warto zakupić również figurki, zestawy kuchenne, czy inne zabawki do odgrywania ról i zabaw wyobrażeniowych, np. zestaw lekarza, toaletkę z zestawem fryzjerskim, kosmetycznym. Uniwersalna zabawka klocki również będzie odpowiednia dla dzieci spędzających czas w świetlicy szkolnej. Mogą to być klocki do łączenia, klocki drewniane, czy też klocki z których można zbudować tor zjazdowy.
Zabawki w gabinecie pedagogiczno-psychologicznym
W pracy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły istotne są pomoce, które pomagają dzieciom pokonać ich trudności. Mogą być to problemy natury emocjonalno-społecznej bądź poznawczej. W przypadku problemów emocjonalnych użyteczne będą figurki ludzi i zwierząt, zabawki przedstawiające elementy codziennego życia, typu mini mebelki dla lalek, ławki w szkole itp, puzzle z emocjami, układanki obrazkowe ze scenkami społecznymi, czy historyjki przyczynowo - skutkowe ukazujące zachowania społeczne. Pomoce edukacyjne mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy specjalisty z dzieckiem na temat tego jak pracować z emocjami i zamianą zachowania.
Z kolei jeśli chodzi o funkcje poznawcze oraz specyficzne trudności w uczeniu się typu dysleksja, wówczas niezbędne staną się materiały ćwiczeniowe do pracy z analizatorem wzrokowym, słuchowym oraz ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej. Mogą być to np. mozaiki wzrokowe dla dzieci, gry memory dźwiękowe, gra bingo dźwiękowe, koraliki do nawlekania, czy też materiały do ćwiczeń ortografii, np. piramida ortograficzna.












