Wczytuję dane...
Mądre zabawki edukacyjne szansą na lepszy rozwój dziecka

Zabawki edukacyjne to zabawki rozwojowe dla dzieci

W ciągu ostatnich kilku lat rodzice zaczęli coraz bardziej interesować się różnymi rodzajami zabawek edukacyjnych dla dzieci. Każdy rodzic pragnie wszystkiego co najlepsze dla swojego dziecka, dlatego chętniej wybiera i kupuje zabawki edukacyjne, niż inne zabawki. Zabawki edukacyjne pomagają dziecku nauczyć się czegoś dobrego, umiejętności, które  przyniosą owoce w przyszłości. 

Zabawki znajdują się wśród pierwszych obiektów, z którymi dziecko ma kontakt. Dziecko uczy się rozwiązywać problemy i rozumieć jak coś działa przez pytania: “czy to tu pasuje?”, “dlaczego to tu pasuje?’, “jak duże to jest?” Zabawki pomagają dziecku uczyć się chwytać, ciągnąć, pchać, koordynować ruchy głowy z ruchami dłoni.

Wpływ zabawek edukacyjnych na rozwój uwagi u dzieci

W ostatnich latach dzieci coraz częściej sięgają po urządzenia mobilne, gry elektroniczne i filmy. Młode pokolenie jest przyzwyczajone do ruchomego obrazu, który porusza się przed ich oczami bez żadnego wysiłku z ich strony. Taka bierna aktywność angażuje uwagę mimowolną dziecka, która uruchamia się bez wysiłku. Celem dorosłego powinno być kształtowanie u dziecka uwagi dowolnej, czyli takiej, kiedy to ono samo kieruje jakimś własnym działaniem i tworzy rzeczywistość. Uwaga dowolna jest niezbędna w trakcie nauki szkolnej by przyswajać wiedzę i osiągać sukcesy.

Uwagę dowolną już w najwcześniejszym etapie życia aktywizuje zabawa i zabawki edukacyjne. Zabawa jest najważniejszą aktywnością każdego dziecka. Nauka przez zabawę odbywa się w każdej chwili i  nieświadomie za każdym razem, gdy dziecko się bawi. Jednak rodzic musi kontrolować zabawę, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór zabawek edukacyjnych. 

Podczas zabawy dziecko uczy się wielu nowych rzeczy. Aby dobrze spełniały swoją rolę, zabawki i gry muszą być odpowiednio połączone z aktywnością dziecka. To nie jest trudne, ponieważ każda zabawa składa się z kilku gier, które wymagają użycia zabawek. Każda zabawka może być edukacyjna, dopóki nie wpływa negatywnie na zachowanie dziecka oraz jest używana w dziecięcej zabawie.

Dobór zabawek edukacyjnych do wieku

Odpowiedni dobór zabawki edukacyjnej do wieku dziecka, sprawi, że zabawa stanie się dla dziecka wyzwaniem, nie będzie ani za łatwa ani zbyt trudna. Właściwie dobrana zabawka edukacyjna zaangażuje dziecko, przyciągnie na dłużej jego uwagę oraz zachęci do działania i poznawania. Pomoże w zdobyciu nowych zdolności, a tym samym wzmocni wiarę w siebie i podniesie poczucie własnej wartości. 

Zabawa bez zabawek?

Zabawki są nieodzownym elementem zabawy. Zabawa z szerokim zakresem edukacyjnych zabawek pomaga dziecku rozwijać wyobraźnię, rozumieć, że różne obiekty mają różne właściwości. Pozwala uczyć się, jak łączyć różne elementy, by w zabawie powstały nowe, interesujące obiekty.

Sprawdź ofertę wartościowych zabawek edukacyjnych na stronie: zabawkiterapeutyczne.pl