Wczytuję dane...

Zabawki wg wieku (196)

strona nr 1
Sortuj według:
Wyświetl po produktów

  Zabawki edukacyjne według wieku dziecka

  Proponujemy zabawki zarówno dla dziecka rocznego (tzw. roczniaka), jak i zabawki edukacyjne dla dziecka w wieku przedszkolnym, jak i w młodszym wieku szkolnym. Zabawki dopasowane do wieku rozwojowego dziecka jeśli chodzi o stopień skomplikowania, wielkość elementów i poziom zaawansowania zabawy. Dobierając zabawki edukacyjne dla dziecka dobrze jest kierować się aktualnym poziomem rozwoju dziecka w różnych obszarach: poznawczym, komunikacyjnym, emocjonalnym. Dobór zabawek przebiega zawsze indywidualnie, należy uwzględnić potrzeby i zainteresowania dzieci, np. jedną dziesięciolatkę może interesować lalka i domek dla lalek, inną z kolei już jedynie kosmetyki dla dzieci. Rozwój dziecka można podzielić na 3 okresy:

  Wczesne dzieciństwo (od poczęcia do 3 roku życia) zabawki odpowiednie dla niemowląt i wieku poniemowlęcego to przede wszystkim:

  • zabawki sensoryczne (wszelkie zabawki pobudzające zmysły: dźwiękowe, z kontrastowymi kolorami, np. zabawki czarno - białe, zabawki, które można potrząsać, ściskać, brać do buzi, badać ich powierzchnię, zabawki o zróżnicowanych fakturach, zabawki do kąpieli, zabawki do wody, miękkie klocki, miękkie zabawki, typu pluszaki, maskotki, itp.)
  • zabawki motoryczne ( chodziki do pchania, samochodziki do prowadzenia, pojazdy do toczenia po torach, pociągi, elementy, które można wprawić w ruch, piłki dla dzieci, tory przeszkód, zabawki zachęcające do raczkowania: tunel, piłki, zabawki ruszające się, zabawki zachęcające do chodzenia: chodzik do pchania, wózek dla lalek, klocki

  Średnie dzieciństwo ( wiek przedszkolny 3 - 6 rok życia) zabawki, które uczą

  Zabawki odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym, to min.

  • zabawki edukacyjne: puzzle, układanki, klocki drewniane, klocki lego, sortery kształtu i wielkości
  • zabawki kreatywne: rozwijające umiejętności plastyczne i twórcze: do rysowania, lepienia, prostego szycia, nawlekania biżuterii, składania modeli pojazdów, itp.
  • zabawki do zabaw w role: domek dla lalek, zestaw doktora, sklep do zabawy, kasa sklepowa, figurki
  • zabawki ruchowe: kładka do ćwiczenia równowagi, deska balansująca, namiot dla dzieci, ścieżka sensoryczna

  Zabawki edukacyjne w późnym dzieciństwie (wiek szkolny 6 - 12 rok życia)

  Na tym etapie życia dziecko ma niezwykle chłonny i plastyczny umysł. Z reguły jest bardzo ciekawe poznawczo i lubi poznawać nowe rzeczy oraz rozwiązywać zadania. Potrzebuje wyzwań, które można zapewnić kupując min. poniższe rodzaje zabawek edukacyjnych:

  • puzzle, układanki i łamigłówki
  • klocki: lego, drewniane, konstrukcyjne
  • mozaiki wzrokowe z kartami pracy
  • gry zespołowe (bingo, strategiczne, zręcznościowe)
  • figurki do zabaw tematycznych i zabaw w role.