Wczytuję dane...

Inteligencja emocjonalna (32)

strona nr 1
Sortuj według:
Wyświetl po produktów

  Zabawki wzmacniające świadomość emocjonalną i społeczną pozytywnie kształtują postawy dzieci i sprawiają, iż stają się one bardziej empatyczne, rozumiejące i akceptujące odmienności w życiu. Takie osoby będąc lepiej przystosowanymi społecznie, lepiej radzą sobie w różnych sferach życia: rodzinnej, zawodowej i koleżeńskiej. Są lepiej przygotowane do nawiązywania i utrzymania umiejętności przyjaźni.

  Zabawki i gry, które wspierają samopoznanie dziecka przyczyniają się do lepszego poznania siebie. Dziecko wiedząc kim jest i umiejąc nazywać swoje emocje staje się odporniejsze emocjonalnie w sytuacjach trudnych, w których potrafi pewne zjawiska wytłumaczyć lub znaleźć rozwiązanie danego problemu. Samoświadomość dziecka przekłada się na umiejętność szybszego uspokojenia się, zmniejszenia odczuwanej złości czy strachu, a także pohamowania agresji.

  Inteligencja emocjonalna definicja

  Twórcą terminu "inteligencja emocjonalna" jest Daniel Goleman, psycholog i autor, który w 1995 roku napisał przełomową, bestsellerową książkę o takim samym tytule.

  Jest to zdolność do rozpoznawania naszych własnych uczuć i uczuć innych, do motywowania się i do dobrego zarządzania emocjami w sobie i w naszych związkach.

  Ta niezbędna umiejętność, pomaga dzieciom, jak i dorosłym, współpracować w zespołach, rozwiązywać problemy i rozumieć innych ludzi. Jest to kompetencja, o którą coraz trudniej w świecie, w którym coraz bardziej ograniczamy formy interakcji międzyludzkich, gdyż technologia coraz bardziej zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu.

  Jak wspierać inteligencję emocjonalną u dziecka?

  Istnieje wiele różnych sposobów na nauczanie inteligencji emocjonalnej dzieci w grupie i może to być w formie działań, prowadzenia przez przykład lub zabawek edukacyjnych.

  Działania i ćwiczenia rozwijające emocjonalną inteligencję

  Istnieje mnóstwo działań i ćwiczeń do wykonania w klasie, które niekoniecznie wymagają zabawek edukacyjnych, aby je ułatwić. Na przykład, możesz wykorzystać w klasie film "W głowie się nie mieści", aby nauczyć dzieci o emocjach i jak sobie z nimi radzić.
  Jeśli jesteś nauczycielem i do tej pory nie oglądałeś animacji "W głowie się nie mieści" - to radzimy się za nią zabrać. Obejrzyjcie film jako klasa i poproście uczniów o zidentyfikowanie różnych emocji oraz ich postaci.
  Następnie możesz wykonać szereg różnych czynności wokół postaci z filmu, które pomogą Tobie i Twoim uczniom wyrażać i rozumieć emocje z dużo większą jasnością.

  Skorzystaj z gotowych materiałów i scenariuszy do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z nauki o emocjach, np. trening umiejętności społecznych dla dzieci, Jak żyć z ludźmi, itp.

  Dawanie przykładu właściwych zachowań
  Jednym z najlepszych sposobów nauczania inteligencji emocjonalnej w twojej klasie bez zabawek edukacyjnych jest po prostu prowadzenie przez przykład.

  Staraj się zrozumieć emocje swoich uczniów i empatyzuj z tym, dlaczego tak się czują. Pozwól im na swobodę wypowiedzi, słuchaj ich uczuć i naucz ich rozpoznawać negatywne wzorce i jak je zmienić.

  Jako nauczyciel możesz wykorzystać własną, dobrze rozwiniętą (miejmy nadzieję) inteligencję emocjonalną, aby pokazać swoim uczniom, jak powinni traktować siebie nawzajem i jak reagować na sytuacje, z którymi się spotykają. Jesteś jednym z ich największych punktów wpływu i dając dobry przykład - możesz zapewnić, że nauczą się inteligencji emocjonalnej we właściwy sposób.

  Zabawki edukacyjne w nauce inteligencji emocjonalnej

  Niektóre zabawki edukacyjne zostały stworzone specjalnie w celu nauczania inteligencji emocjonalnej, jednak inne gry, takie jak gry planszowe i klocki konstrukcyjne, są również bardzo skuteczne.
  Mimo że zostały stworzone dla prostej rozrywki, stanowią również okazję dla dzieci do nauki pracy w zespole, przyjmowania zmian i przestrzegania zasad.

  W sklepie Lidibrii Zabawki Edukacyjne i Terapeutyczne znajduje się duży wybór zabawek edukacyjnych zaprojektowanych specjalnie do nauczania inteligencji emocjonalnej dzieci na poziomie przedszkola i szkoły. Dostępna w naszym sklepie szeroka gama zabawek specjalistycznych uczy umiejętności społecznych i została stworzona, aby pielęgnować inteligencję emocjonalną u dzieci.